Parowar AEG DG 5552 to dobry kompromis pomiędzy najtańszymi parowarami a tymi z górnej półki.
Wykonany jest z dobrych materiałów, a część bazowa wykończona jest stalą szlachetną co nadaje urządzeniu estetycznego wyglądu.
Jak podaje producent parowar ma moc 700 - 800 wat, jest to moc dobra do przyrządzenia posiłków dla rodziny 3 - 4 osobowej, choć i dla większej ilości osób możemy gotować w tym urządzeniu.
Na duży plus zasługuje pojemnik do gotowania ryżu który jest stosunkowo duży i z uchwytami, a do tego wykonany jest z czarnego plastiku tak jak tacka na ociekające soki.
Czarny plastik z którego jest wykonana tacka na ściekające soki oraz pojemnik na ryż, kaszę czy sosy trudniej się brudzi i nie ulega przebarwieniom.
Pojemniki , pokrywa i tacki wykonano z przeźroczystego plastiku, tacki są wyjmowane i posiadają wgłębienia do gotowania jajek w skorupkach.
Dzięki zastosowaniu elektronicznego sterownika parowar posiada funkcję, opóźnionego startu, podczymywania ciepła, zegara, sygnalizację dźwiękową ukończenia gotowania czy wyboru innych funkcji.
Parowar ma oczywiście wskaźnik poziomu wody, możliwość dolania czystej wody podczas pracy oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem i uruchomieniem bez wody.
Najdłuższy czas gotowania to 1 godzina 59 minut, to jeden z niewielu parowarów który ma możliwość ustawienia tak długiego czasu gotowania, oczywiście jest to plusem przy gotowaniu dla dużej ilości osób lub większych porcji.
Parowar został także wyposażony w kontrolkę zasilania, która jest dwukolorowa i w zależności od stanu urządzenia świeci na inny kolor.
Na parowar dostaniemy dwuletnią gwarancję, jest on także zaopatrzony w instrukcję obsługi która jest napisana jasno i czytelnie.
Parowar jest łatwy w złożeniu gdyż pojemniki są różnej wielkości i można je włożyć jeden w drug co oszczędza miejsce podczas przechowywania.
Praktycznie idealny parowar, niestety producent nie ustrzegł się przed wadami o których można przeczytać w instrukcji.
Mimo tego że parowar ma możliwość gotowania prawie dwie godziny wyposażono go w pojemnik na czystą wodę który wystarcza na 50 - 60 minut gotowania, pojemnik na wodę powinien być większy.
Tak mały pojemnik na czystą wodę jest dużym niedopatrzeniem, nawet gdy zaprogramujemy opóźniony start a czas gotowania będzie dłuższy niż 60 minut może się zdarzyć że jedzenie będzie niedogotowane, na szczęście rzadko gotuje się tak długo w parowarze średni czas przyrządzania potraw to 35 minut.
Producent nie udziela informacji o myciu w zmywarce oraz o pojemności urządzenia co jest ważną informacją gdy zamierzamy gotować dla większej ilości osób.
Reasumując parowar spełnia swoją funkcję, jednak wada w postaci zbiornika na czystą wodę o pojemności zaledwie jednego litra jest bardzo dokuczliwa.
Powoduje to dysfunkcję opcji opóźnionego startu, gdyż przy gotowaniu posiłku powyżej 50 minut może zdarzyć się taka sytuacja że parowar skończy gotowanie przed czasem z powodu braku wody.
Jeśli więc zamierzasz nastawiać sobie obiad z opóźnieniem czasu a nie będzie miał kto dolać wody bo wychodzisz na zakupy czy do pracy odradzam zakup tego parowaru.
Owszem jeśli gotujesz małe posiłki dla jednej dwóch osób to czas gotowania nie przekroczy 50 minut ale jeśli masz dużą rodzinę to zapomnij o używaniu tej funkcji.
Zalety i wady
Cena
Moc 700 - 800 wat
Maksymalny czas gotowania 1:59 minut
Wskaźnik poziomu wody min/max
Wyciągane tacki ze zintegrowanymi miejscami do gotowania jajek
Duży pojemnik do gotowania ryżu, kaszy czy sosów
Duży pojemnik na soki ociekowe
System szybkiego parowania
Pojemniki na ryż i soki ociekowe wykonane z czarnego plastiku
Możliwość dolania wody podczas pracy
Zabezpieczenie przed przegrzaniem i włączeniem bez wody
Prosty i łatwy w obsłudze
Funkcja opóźnionego startu (maksymalne opóźnienie 12 godzin 59 minut)
Podtrzymywanie ciepła
Kontrolka sieci i stanu urządzenia
Sygnalizacja dźwiękowa
Brak informacji o myciu w zmywarce (prawdopodobnie można)
Pojemnik na czystą wodę zbyt mały (1 litr)
Dysfunkcja opcji opóźnionego startu o czym mowa w opisie parowaru
Brak informacji o wielkości parowaru
Przydatne linki